Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Marek Sibinský: The Light of the Gray

17. februára4. júna

Marek Sibinský: The Light of the Gray

Záhorská galéria Jána Mudrocha, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK), predstavuje svetelný objekt v priestoroch Galérie nad schodiskom.

Sibinský skúma svetelný priestor grafiky

Sibinský skúma svetelný priestor grafiky cez digitálne aj analógové formy. Permanentne preveruje schopnosti grafického myslenia vymedziť si priestor pre aplikované použitie svetelných línií na tmavých podkladoch. Rozširuje vlastné „grafizmy“ obsahového registra a overuje vzájomné prelínanie grafických postupov a princípov. Marek Sibinský rozvíja svoje grafické myslenie na prienikoch digitálneho a analógového sveta.

Svetelný objekt znázorňuje digitálny záznam figúry–osoby navigujúcej na bližšie neurčenom dopravnom uzle. „Dielo zachytáva okamih zo spravodajstva, osobnú fotku, či záber z mobilu, elektronicky zachytený okamih priebehu bežného života. Je to mihnutie oka v momente precitnutia, že tento detail, táto sekvencia je dôležitá. Napríklad moment, kedy „navigátor“ naviguje lietadlo alebo loď a na jeho práci závisí život a prežitie mnohých ľudí,“ uviedol kurátor výstavy Róbert Makar.

Vo vystavenom diele vidíme námet cez raster. Ide o digitálne posunuté spracovanie obrazu. Je to obohacujúci vstup autora, ktorý rozvibruje námet na ploche obrazu. „Raster je v Sibinského tvorbe používaný ako prvok konštruktívneho zneisťovania. Ako výtvarná činnosť, pri ktorej sa námet stáva univerzálnym zobrazením. Konkrétna osoba sa stáva archetypom pre všetky osoby, univerzálnym reprezentantom pre všetkých. Námet, ktorý prejde rastrom konštruktívneho zneisťovania a spochybňovania, vytvára základný model, ako nájsť a upevniť oporne body výtvarnej výpovede. Rastrom dosahuje svetelný priestor, v ktorom divák počúva svoj vnútorný hlas. Svoju vnútornú „pozíciu“,“ inforoval kurátor výstavy.

Vnímanie svetelných kvalít šedých plôch v nás vzbudzuje schopnosť sledovať problematiku grafického obrazu z pohľadu iných disciplín, ako je semiotika, sociológia, psychológia… Samozrejme aj z pohľadu priestorových výtvarných disciplín a princípov. To obohacuje reflexiu a komunikačnú kvalitu diela.

O výstave

Autor, titul výstavy: Marek Sibinský: The Light of the Gray

Miesto konania: Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici – Galéria nad schodiskom, Sadová 619/3

Kurátor: Róbert Makar

Otvorenie výstavy: 17.02. (piatok) 2023 o 17.00

Trvanie výstavy: 17.02. (piatok) 2023 – 4.6. (nedeľa) 2023

Galéria nad schodiskom je názov výstavného priestoru na prízemí Záhorskej galérie.

Záhorská galéria


Podrobnosti

Začiatok:
17. februára
Koniec:
4. júna
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:

Organizátor

Záhorská galéria
Telefón:
+421 34 651 29 37
Email:
zahorskagaleria@zupa-tt.sk
Zobraziť web - Organizátor

Miesto udalosti

Záhorská galéria
Sadová ul. 619/3
Senica, 905 01 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
+421 34 651 29 37
Zobraziť web - Miesto udalosti